İndirim Kodları Nasıl Kullanılır?

İndirim kodları online alışveriş sitelerinin/markaların müşteri kazanmak için geliştirdikleri stratejilerden biridir. Mantıksal olarak oldukça basit bir sistem üzerine kurulan bu yöntem, müşteri çekmek için cazip bir yol olsa da indirim kodlarının nasıl kullanılacağı konusu ne yazık ki kafa karışıklıklarına neden olabilmekte. İşte bu yüzden bu yazımızı indirim kodlarının nasıl kullanılabileceğine ayırdık ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Hazırsanız buyurun detaylara…

İndirim Kodu nedir?

En basit tanımla indirim kodu, internetten alışveriş yapan kişinin özel bir indirimden faydalanmasını sağlayan harf ve sayılardan oluşabilen bir koddur. Her indirim kodu bir defa kullanılır ve belirli ürünlere özel olarak hazırlanır.

Peki, indirim kodları nasıl kullanılır?

İndirim kodlarını genellikle alışveriş yaptığınız sitede “hesabım” butonuna tıklayarak görüntüleyebilirsiniz. Hesabınıza tıkladığınızda “indirim kodlarım “ şeklinde bir başlık karşınıza çıkacaktır. İşte bu başlığı tıklayarak kodlarınızı hangi ürünlerde kullanabileceğinizi görüntüleyebilir ve seçtiğiniz ürünü sepetinize ekleyerek ilk aşamayı tamamlamış olursunuz. Ürünü sepetinize ekledikten sonra sipariş sayfasında indirim kodu seçeneğini tıklayarak kodunuzu yazmanız ve “indirimi uygula” butonuna basmanız gerekir. İşte bu kadar basit…

İndirim kodunu kullanmanın bir başka yolu ise beğendiğiniz her hangi bir ürünün ödeme aşamasıdır. Beğendiğiniz üründe “indirime kapalıdır” şeklinde her hangi bir uyarı bulunmuyorsa, o ürünü sepetinize ekleyip daha sonra sepetinize giderek indirim kodu seçeneğini tıklayarak kullanabileceğiniz kodu görüntüleyebilirsiniz. Eğer indirim kodunuz varsa kodu ilgili alana yazarak “indirimi uygula” seçeneğine tıklamanız yeterli.

İndirim kodlarını kullanmak aslında çok kolay olsa da her alışveriş mağazası kodların girileceği kutucukları farklı alanlarda sunabilir. Genellikle sepet aşamasında görüntülenen kutucuklar, bazen de ödeme aşamasında görüntülenebilir. Eğer ilk defa kod kullanacaksanız biraz acemilik yaşamanız çok normal ancak birkaç kez bu kodları kullandıktan sonra hem alışverişten hem de bu kodların varlığından büyük keyif alacaksınız.

Tüm çabanıza rağmen hala indirim kodunu yazacağınız alanı göremezseniz sakın pes edip umutsuzluğa kapılmayın. Az öncede de bahsettiğimiz gibi ilk kullanımlarda bu tarz aksilikler yaşamak oldukça normaldir. Bu durumda yardım almaktan çekinmeyip, sitenin “sıkça sorulan sorular” kısmına göz atabilir veya “müşteri hizmetleri” ile iletişime geçebilirsiniz.