Aranızda hala mağaza mağaza gezip alışveriş yapan veya hangi market daha uygun diye tek tek marketleri gezen var mı? Sanırız bu soruya birçoğunuz “hayır” diyorsunuz. Eh, ne de olsa artık hayatımızda online alışveriş diye bir gerçek var. Hem zahmetsizce alışveriş yapma kolaylığı hem de fiyat karşılaştırma gibi pek çok avantajı sayesinde artık neredeyse tüm alışverişlerimizi evimizde rahatça otururken yapıyoruz.

Buraya kadar her şey harika. Peki, her hangi bir sanal mağazadan alışveriş yapmak istediğinizde, o sitenin güvenilir olmadığını nasıl anlarsınız? Yahut bir ürün almaya karar verdiniz diyelim, markasının bilindik olması o ürünü almanız için tek başına yeterli bir sebep mi, o ürünü alıp almamaya nasıl karar verirsiniz? Elbette ki, kullanıcı yorumları ve değerlendirmeler sayesinde…

Online mağazalar hayatımıza büyük kolaylık kazandırmış olsalar dahi elbette her mağazaya güvenemeyiz. Ne yazık ki kötü niyetle kurulmuş olan bir siteye denk gelerek istenmedik durumlarla karşılaşabiliriz. Bu yüzden de alışveriş yaptığımız sitenin güvenilir olup olmaması online alışverişte ilk dikkat edilmesi gereken şeydir. Bunu anlamanın ise en kolay yolu müşteri yorumları ve değerlendirmelerdir.

Kullanıcı yorumları sanal kılavuzumuzdur, bu yorumları önemseyin!

Diyelim ki gezindiğiniz sitenin güvenilir olduğuna karar verdiniz ve oradan alışveriş yapmaya niyetlendiniz. Peki, almak istediğiniz ürün kullanışlı mı, kalitesi nasıl, size kaç gün içinde teslim edilecek, kargo özeni, olası değişim veya iade işlemlerinde size nasıl bir muamele yapılacak, bu soruların hiçbir önemi yok mu?

Elbette var değil mi? Çünkü günümüzde sanal alışveriş yapıp da sorun yaşayan pek çok kişi bu soruların cevabını hiç düşünmeyip, direkt alışveriş yaptıkları için yaşıyorlar bu sorunları. Oysa birazcık zaman ayırıp sizden önce o siteden alışveriş yapan kişilerin yorumlarını okumanız ve değerlendirmelerine bakmanız daha sonradan canınızın sıkılmasının önüne geçecektir. Bunun adına “tecrübeye kulak vermek” diyebiliriz. Evet, sizden önce oradan belki binlerce kişi alışveriş yaptı ve hepsinin pek çok deneyimi oldu. Bu deneyimlerini yazmalarının tek nedeni ise diğer kullanıcılara yardımcı olmaktır.

Bilinçli bir tüketici alışverişini yaptıktan sonra mutlaka yorum ve değerlendirme yapar ve diğer bilinçli tüketici ise eski tecrübelere kulak verir. Böylece internetten yapacağımız alışverişlerimizde sorun yaşama riskimiz en aza inmiş olur ve keyifle alışveriş yapmanın mutluluğunu yaşarız.